Znajdź przepis ...

środa, 29 stycznia 2014

Wanilia


 Strąk wanilii to owoc rośliny z rodziny storczykowatych. Dorasta do 25 cm i ma kształt laseczki. Owoce zbiera się niedojrzałe i poddaje się specjalnemu procesowi, podczas którego przyprawa nabiera brunatnej barwy, pokrywa się drobnymi kryształkami waniliny i uzyskuje wspaniały aromat. Dla jego utrzymania laski wanilii przechowuje się w pojedynczych, szklanych zamykanych rurkach. Laski wanilii są ciemnobrązowe, prawie czarne, lekko pomarańczowe, workowate, miękkie i elastyczne w dotyku. Wanilię najłatwiej jest utrzeć, kładąc laseczkę między dwie kostki cukru, można także kawałki waniliowych lasek utłuc w moździerzu lub rozdrobnić, krojąc cienko bardzo ostrym nożem. 

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Sałatka Yellow



Składniki: 
- 1 puszka kukurydzy,
- 4 jajka ugotowane na twardo,
- 250g sera żółtego,
- 2 małe ząbki czosnku,
- mały majonez,
- sól,
- pieprz,

Sposób Przygotowania:
Obrane jajka ze skorupek zetrzeć na dużych oczkach tarki do jarzyn to samo zrobić z serem żółtym. Czosnek przecisnąć przez wyciskacz do czosnku. Wszystkie składniki przełożyć do średniej wielkości miski, dodać odsączoną kukurydzę oraz majonez. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. I gotowe.  





Smacznego :-)

sobota, 25 stycznia 2014

Papryka Faszerowana


Składniki:
- 9 średnich papryk (kolor według uznania),
- 1 torebka ryżu ugotowanego na sypko (100g),
- 2 duże cebule,
- 2 średnie marchewki,
- 20 dag pieczarek,
- 25 dag żółtego sera tartego,
- 1 przecier pomidorowy lub 1 puszka pomidorów krojonych,
- przyprawy: bazylia, majeranek, kucharek, natka pietruszki, liść laurowy, ziele angielskie,
- sól, 
- pieprz mielony,
- olej,

Sposób Przygotowania:
Końcówki papryk odciąć wraz z ogonkiem, tak aby było można ją nafaszerować. Papryki oczyścić z nasion następnie sparzyć wrzątkiem, a z odciętych talarków papryki usunąć ogonki i pokroić paski. Mięso mielone usmażyć na odrobinie oleju, co jakiś czas mieszając i rozdrabniając, aby kawałki mięsa nie były duże. Jedną cebulę drobno pokroić i zeszklić na oleju. Następnie dodać obraną i startą marchewkę na dużych oczkach tarki do jarzyn, po chwili dodać oczyszczone i pokrojone w paseczki pieczarki i pokrojoną paprykę - chwilę podsmażyć. Do warzyw dodać ryż ugotowany na sypko, a następnie mięso mielone. Farsz przyprawić solą, pieprzem dodać natkę pietruszki. Do farszu dodać połowę sera tartego i wymieszać - nafaszerować papryki. 
Przygotowanie sosu pomidorowego: Do naczynia żaroodpornego wlać przegotowaną szklankę wody dodać do niej przecier pomidorowy, drobno posiekaną cebulę, i przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, 1 łyżeczkę bazylii i majeranku, kucharek i pieprz.
Nafaszerowane papryki przełożyć do naczynia żaroodpornego z sosem, posypać resztą sera żółtego i przykryć pokrywą naczynia. Papryki włożyć na nagrzanego piekarnika na 200 stopni i piec przez 1 godzinę.


Smacznego :-)
 

środa, 22 stycznia 2014

American Pancakes


Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 2 jajka
- 2 szklanki maślanki
- 2/4 szklanki cukru pudru
- 2 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 i 1/2  łyżki oliwy
- odrobina soli
- 1 łyżeczka sody

 Sposób przygotowania:
Do miski wlewamy maślankę i oliwę, dodajemy przesianą mąkę, jajko, cukier puder, proszek do pieczenia, sodę oraz sól. Całość mieszamy na jednolitą masę. Na rozgrzaną patelnie wysmarowaną odrobiną oliwy, wylewamy ciasto. Na każdy placek dajemy 3 łyżki stołowe masy. Każdy pancakes smażymy z obydwu stron, aż do uzyskania złotego koloru ( ok. 2 minuty na jednej stronie). Można podawać z syropem klonowych, miodem, nutellą lub owocami. Z takiej ilości składników wychodzi 22 pancakes.


Smacznego :-)

wtorek, 21 stycznia 2014

Wino Białe, Wino Różowe


Wino białe, gdy chcemy schłodzić, możemy wstawić na godzinę do lodówki. Wina nie wstawiamy do zamrażalnika, nawet na krótki czas. Możemy je schłodzić w wiaderku, wypełnionym wodą z kostkami lodu.
Podanie Wina:
Wina białe podajemy w kieliszkach wysokich, wysmukłych, z przezroczystego szkła, na wysokiej, cienkiej nóżce.
Wino białe łagodne podajemy do ryb pieczonych, ryb w sosach, do zakąsek z dodatkiem ostrych serów oraz do różnego rodzaju deserów.
Wino białe wytrawne podajemy do przystawek z wędlin, do ryb pod każdą postacią - smażonych, pieczonych, w sosach - do białych mięs, drobiu i zakąsek z dodatkiem łagodnych w smaku serów.
Wino różowe podajemy do zakąsek z mięsa, do pasztetów, smażonych ryb, pieczonego drobiu, do zakąsek z dodatkiem łagodnego w smaku sera oraz deserów. (Podając wino do deseru, należy pamiętać, by nie było słodsze niż deser).
Wino słodkie - białe i czerwone podajemy do wszystkich ciast, także z dodatkiem kremu, do kruchych ciasteczek oraz do podanych do nich napojów - kawy czy herbaty. Wina te powinny mieć granicę temperatury między 14 - 16 stopni.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Sałatka Gyros



Składniki: 
- 3 piersi z kurczaka,
- słoik ogórków konserwowych,
- 1 puszka kukurydzy,
- 1 duża cebula,
- mały ketchup pikantny,
- mały majonez,
- średnia kapusta pekińska,
- 1 saszetka przyprawy gyros,
- oliwa z oliwek,

Sposób Przygotowania:
Pierś z kurczaka pokroić w małą kostkę, przełożyć do miseczki dodać 1 łyżkę oliwy i wymieszać z przyprawą gyros - odstawić na chwilę. Następnie z każdego liścia kapusty pekińskiej wyciąć środek ( tą twardą część), a resztę drobno posiekać. Ogórki i cebulę kroimy w drobną kostkę. Pierś z kurczaka usmażyć na oliwie do momentu, aż ładnie się przysmaży. Kolejno układać warstwami: pierś z kurczaka, ogórek konserwowy, kukurydza, cebula, majonez, ketchup i kapusta pekińska na samą górę.

Smacznego :-)

niedziela, 19 stycznia 2014

Kawa



Ten szlachetny i wonny napój posiada, obok niepowtarzalnego smaku, aromatu i koloru, doskonałe właściwości orzeźwiające i pobudzające, dobrze znane w " kawowej ojczyźnie" - Etiopii. Dzięki Arabom, którzy nabyli umiejętność palenia i parzenia zielonych ziaren kawowego krzewu, kawa już w XVII wieku ruszyła na podbój Europy i reszty świata. Kawę - czarną i mocną, podaną z mlekiem lub śmietanką, "wzmocnioną" rumem, podaną z czekoladą lub bita śmietaną spotykamy pod każdą szerokością geograficzną i chociaż nie wszędzie smakuje tak samo, sposób parzenia i podania kawy obowiązuje taki sam. Kawę zaparzamy w specjalnym dzbanuszku, w tygielku lub ekspresie do parzenia kawy. Aromatom kawy rozpuszczalnej typu neska możemy podać napój zaparzony bezpośrednio w naczyniu. Kawę podajemy w filiżankach Mokkę lub bardzo mocną, czarną kawę z ekspresu podajemy w małych filiżankach. Kawę białą, z dodatkiem mleka lub śmietanki podajemy w dużych filiżankach. Śmietankę lub mleko podajemy w dzbanuszku - zawsze gorące - dodacie śmietanki nie powinno ostudzić kawy. Do kawy, którą podajemy po uroczystym obiedzie, możemy zaproponować lampkę koniku. Do kawy ze śmietanką lub mlekiem nie pasuje żaden alkohol - za to możemy podawać wszelkiego rodzaju ciasta bez kremu, takie jak: z owocami, owocowe desery, desery owocowo - lodowe lub lodowo - kremowe z bitej śmietany. Desery podajemy w szklanych pucharkach lub na szklanych talerzykach. Widelczyki czy łyżeczki do deserów podajemy oddzielnie. Niedopuszczalne jest podanie jednej wspólnej łyżeczki do mieszania kawy i jedzenia deseru.

piątek, 17 stycznia 2014

Rosół Klasyczny


Składniki:
- 1kg wołowiny z kością (najlepiej szponder, pręga, łopatka, mostek),
- 40 dag drobiowych części rosołowych (pierś, udka, skrzydełka),
- 3 średnie marchewki,
- mały seler,
- 1 duży korzeń pietruszki,
- średni por,
- cebula,
- duży liść laurowy,
- 6 ziarenek pieprzu,
- pęczek natki pietruszki,
- sól,

Sposób Przygotowania:
Do dużego garnka 5l włożyć wołowinę, zalać ok. 3,5l zimnej wody - lekko osolić. Postawić na małym ogniu i tak ustawić by mięso wolno się gotowało. Łyżką cedzakową lub widelcem systematycznie usuwać zbierającą się szumowinę. Po około 30 minut dodać części rosołowe kury i dalej gotować - odszumowując. Marchewkę, seler i pietruszkę obrać, wypłukać i przełożyć do salaterki. Z pora usunąć zewnętrzne liście i opłukać. Cebulę obrać, opalić na ogniu lub suchej patelni, tak aby wierzchnia warstwa cebuli sczerniała. Gdy wywar mięsny stanie się już klarowny, wrzucić liść laurowy, ziarenka pieprzu, opaloną cebulę oraz obrane warzywa. Przykryć i gotować wolniutko 1,5-2 godzin, aby rosół tylko "pyrkał", im wolniej, tym lepiej. Gdy minie wyznaczony czas, spróbować rosół i ocenić, jak mocno go doprawić - używając soli i pieprzu. Następnie przykryć garnek i niech wszystko gotuje się, aż mięso będzie zupełnie miękkie, tzn. bez trudu da się oddzielić od kości. Następnie przecedzić rosół przez sito. Ugotowaną marchewkę pokroić w talarki dodać do rosołu, podawać z makaronem i natką pietruszki.         

Smacznego :-)

czwartek, 16 stycznia 2014

Syrop Klonowy



Syrop klonowy to najczystszy sok z drzew klonowych, a uzyskiwanie tego słodkiego specyfiku nie zmieniło się od lat. Syrop klonowy, dzięki swojemu bogatemu smakowi, nadaje każdej potrawie niezapomniany aromat. Jego wyjątkowość podkreśla fakt, iż używa się go do różnych potraw. Syrop wzbogaca smak pieczeni z wołowiny, ryby, indyka. Jest doskonały do sałatek owocowych i lodów. Poza walorami smakowymi, jakie posiada syrop, dostarcza on niezbędnych wartości odżywczych. Występują w nim minerały takie jak: wapń, żelazo, potas. Badania dowodzą, że podobnie jak miód, posiada on właściwości bakteriobójcze. Syrop jest mniej kaloryczny niż miód, posiada tylko 50 kcal.   

środa, 15 stycznia 2014

Dzień Pikantnych Potraw - 16 Stycznia


Cząber


Przyprawa ma zapach macierzanki, a jego smak jest podobny do pieprzu, który jest specyficzny, korzenny i lekko palący. Suszony cząber zarówno jak i świeży w kuchni ma szerokie zastosowanie - w sposób zdecydowany podnosi smak wielu potraw. Gałązki świeżego cząbru czy suszonego, powinno się dodawać do wody podczas gotowania fasolki szparagowej, bobu i kalafiorów. Listki świeżego cząbru podnoszą smak wszelkiego rodzaju farszów - mięsnych, mięsno - jarzynowych, sałatek ziemniaczanych i ziemniaczano - warzywnych, a także białego sosu, którym polewany gotowane kalafiory. Suszony, przesiany przez rzadkie sito cząber można dodawać do wszystkich potraw roślin strączkowych, farszów, pasztetów, zasmażanej kwaszonej kapusty i placków ziemniaczanych. Cząber dodajemy do przygotowywanych na zimę wszelkiego rodzaju marynat, kiszonych ogórków, kwaszonej kapusty. Trzeba pamiętać, że gałązki cząbru jak i suszu dodajemy do potrawy pod koniec gotowania.    

wtorek, 14 stycznia 2014

Bigos z białej kapusty



Składniki:
- 1 średnia główka kapusty białej ok. 1,5kg,
- 2 laski kiełbasy ok 0,5kg,
- 0,5kg wieprzowiny
- 0,4kg boczku wędzonego surowego
- 1 średnia cebula
- sól,
- pieprz, 
- 0,5 łyżeczki zmielonej kolendry, 
- 4 ziarna jałowca,
- koperek suszony,
- 1 łyżeczka rozmarynu,
- 1 łyżeczka papryki chili,
- 1 łyżeczka papryki słodkiej, 
- 4 ziarna ziela angielskiego, 
- 3 liście laurowe,
- 1 ząbek czosnku, 
- szczypta kurkumy,
- 1 puszka pomidorów krojonych w puszce,
- 1 łyżka oleju, 

Sposób przygotowania:
Kapustę szatkujemy, wrzucamy do garnka dodajemy 4 ziarnka ziela angielskiego i 3 liście laurowe, zalewamy wodą, aż przykryje kapustę. Kapustę gotujemy do miękkości nie przykrywając. Między czasie kroimy boczek, mięso i kiełbasę w drobną kostkę. W drugim garnku lub na patelni dodać 1 łyżkę oleju, rozgrzać i wrzucić pokrojone produkty. Podsmażyć ok 10 minut, następnie zeszklić  pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy kapusta będzie już miękka odcedzić ją dodać podsmażone produkty i wymieszać. Dodać przyprawy, posiekany czosnek, pomidory z puszki i dusić jeszcze przez chwilę. Odstawić, aż bigos dojdzie do siebie. (Bigos najlepiej smakuje na następny dzień). Podawać z pieczywem. 

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Wino czerwone


WINO CZERWONE
Przechowujemy w chłodnym miejscu, a przed podaniem nie wychładzamy. Na godzinę przed podaniem butelkę z winem umieszczamy w pokoju, otwieramy kilkanaście minut przed rozlaniem do kieliszków, pozostawiając butelkę otwartą. W postępowaniu z czerwonym winem istnieje jednak wyjątek. Niektóre młode wina lepiej smakują lekko schłodzone (np: Beaujolais Village) tzn. trzymane przez 15 minut w lodówce. W "towarzystwie" wina powinno się pić wyłącznie wodę niegazowaną. Inne napoje mogą "zabić" smak najlepszego wina. Podając wino czerwone nalewamy do kieliszków na niezbyt wysokich nóżkach, nieco pękatych, lekko zaokrąglonych - zwanych lampkami.

Wino czerwone łagodne podajemy do ryb pieczonych, ryb w sosach, do zakąsek z dodatkiem ostrych serów, do różnego rodzaju deserów. 

Wino czerwone mocne - powyżej 11% podajemy wyłącznie do mięs tzw. czerwonych - wołowiny, dziczyzny, do mięs pieczonych na ruszcie oraz do mięs przyrządzanych w pikantnych, ciemnych sosach.

niedziela, 12 stycznia 2014

Sernik Wiedeński



Składniki:
- 1kg twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie, może być już gotowy, 
- 1 szklanka drobnego cukru,
- 5 dużych jajek,
- 100 g masła,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego,
Polewa czekoladowa:
- 100 g mlecznej czekolady,
- 50 g masła, 

Sposób Przygotowania:


W misie miksera utrzeć masło z cukrem, na jasną i puszystą masę. Wbijać jajka, jedno po drugim, cały czas miksując. Stopniowo dodawać twaróg, dalej miksując. Wmieszać obie mąki, ekstrakt waniliowy. Masę przełożyć do formy o średnicy 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia na samym dnie. Piekarnik rozgrzać do temperatury 170ºC, włożyć do niego sernik i od razu zmniejszyć temperaturę do 150ºC, następnie piec przez kolejne 1,5 godziny. Studzić przy lekko uchylonym piekarniku. Schłodzić przez kilka godzin. 
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąki przesiać. Aby sernik był wyższy, można go upiec w formie o mniejszej średnicy.
Polewa
 Sposób przygotowania:
 Nad parą wodną roztopić czekoladę razem z masłem. Wymieszać delikatnie do gładkości. Ozdobić sernik.



Smacznego :)

wtorek, 7 stycznia 2014

Bazylia


Świeże, ścięte tuż przed kwitnięciem listki bazylii smakosze cenią najbardziej. Dodaje się je do surówek, głównie z pomidorów, a także kompozycji sałatkowych, w których skład wchodzą świeże ogórki i czerwona kapusta. Suszone, rozdrobnione ziele bazylii dodaje charakteru i wyrazistości potrawom z pomidorów lub z dodatkiem pomidorów, sałatkom z ryży, zapiekankom z kasz i makaronów, potrawom z fasoli, ale przede wszystkim jest wspaniałym dodatkiem do sosu bolońskiego. Bazyli nie lubi towarzystwa innych potraw, poza odrobiną soli lub czosnku, zarówno świeżego, doskonale rozdrobnionego, jak i suszonego. W połączeniu z bazylią tworzą ciekawe, smakowo - zapachowe kompozycje. 

sobota, 4 stycznia 2014

Cukier waniliowy


Składniki:
- 2 laski wanilii,
- 1,5 szklanki drobnego cukru,

Sposób przygotowania:
Laskę wanilii rozciąć wzdłuż i za pomocą noża wyskrobać ziarenka. Do naczynia (najlepiej słoik szczelnie zamykany) przesypać cukier i dodać ziarenka wanilii i dokładnie wymieszać, aż wymieszają się z cukrem (ziarenka są wilgotne i mogą się sklejać). Do środka dodać pokrojone w mniejsze kawałki strąki wanilii dla dodatkowego aromatu. Cukier jest gotowy do użycia po 1-2 tygodniach.





środa, 1 stycznia 2014


WINA
Wino to najstarszy i najszlachetniejszy trunek, który nie lubi światła. Najlepiej przechowuję się w chłodnej, lekko wilgotnej, przewiewnej piwnicy lub w ciemnym, pozbawionym ogrzewania pomieszczeniu. By wino " miało się dobrze", w tym samym pomieszczeniu nie należy przechowywać niczego innego. Butelka napełniona winem powinna leżeć na płasko, ułożona w taki sposób, by korek był cały czas wilgotny. Korek nie powinien wyschnąć, gdyż do butelki może się dostać powietrze przez które wino może się zepsuć. Temperatura, w której przechowuje się butelki napełnione winem, powinna utrzymywać się między 12-14°C. Trzeba pamiętać, że wino przed podaniem powinno mieć odpowiednią temperaturę. 

PODANIE WINA
Gry planujemy padać, np. podczas wystawnej kolacji, kilka gatunków win - rozpoczynamy od win słabych. Wino z młodszego rocznika powinno zawsze wyprzedzać wina starsze. Najpierw podajemy wina wytrawne, następnie wina półsłodkie i słodkie. Wina białe podajemy przed winami czerwonymi. Określone rodzaje win podaje się do określonych potraw. Wyjątkiem są wermuty i szampany - te napoje możemy podać podczas niespodziewanych wizyt. Napoczętą butelkę wina najlepiej jest opróżnić do dna. Tylko wermuty, słodkie i mocne wina typu porto, słodkie tokaje i sherry możemy pozostawić na jakiś czas w butelce. Win nie należy mieszać z innymi alkoholami. by wino nie "uderzyło do głowy" - podajemy coś do przegryzienia, ale nic słonego, bowiem sól popsuje smak wina. Nalewając wino do kieliszka, napełniamy go do 2/3 wysokości.    

Zupa pomidorowa z ryżem


Składniki:
- 1 puszka pomidorów,
- 4 szklanki rosołku drobiowego,
- 1 torebka ryżu ugotowanego na sypko,
- 1 łyżka masła,
- 1 łyżeczka bazylii suszonej,
- śmietana 30%,
- 1 płaska łyżka cukru,

Sposób przygotowania:
Pomidory poddusić w garnku z 1 łyżką masła. Następnie za pomocą blendera ręcznego zmiksować pomidory. Dodać 4 szklanki rosołku z drobiu, 1 łyżkę bazylii i gotować przez ok 30 minut. Do szklanki odlać troszkę zupy dodać łyżkę cukru i śmietanę, gotową zaprawkę wlać do zupy, dzięki czemu zupa się nie zetnie. Chwilę gotować na małym ogniu, na koniec dodać ryż ugotowany na sypko. 

Smacznego :)