WINA
Wino to najstarszy i najszlachetniejszy trunek, który nie lubi światła. Najlepiej przechowuję się w chłodnej, lekko wilgotnej, przewiewnej piwnicy lub w ciemnym, pozbawionym ogrzewania pomieszczeniu. By wino " miało się dobrze", w tym samym pomieszczeniu nie należy przechowywać niczego innego. Butelka napełniona winem powinna leżeć na płasko, ułożona w taki sposób, by korek był cały czas wilgotny. Korek nie powinien wyschnąć, gdyż do butelki może się dostać powietrze przez które wino może się zepsuć. Temperatura, w której przechowuje się butelki napełnione winem, powinna utrzymywać się między 12-14°C. Trzeba pamiętać, że wino przed podaniem powinno mieć odpowiednią temperaturę.
PODANIE WINA
Gry planujemy padać, np. podczas wystawnej kolacji, kilka gatunków win - rozpoczynamy od win słabych. Wino z młodszego rocznika powinno zawsze wyprzedzać wina starsze. Najpierw podajemy wina wytrawne, następnie wina półsłodkie i słodkie. Wina białe podajemy przed winami czerwonymi. Określone rodzaje win podaje się do określonych potraw. Wyjątkiem są wermuty i szampany - te napoje możemy podać podczas niespodziewanych wizyt. Napoczętą butelkę wina najlepiej jest opróżnić do dna. Tylko wermuty, słodkie i mocne wina typu porto, słodkie tokaje i sherry możemy pozostawić na jakiś czas w butelce. Win nie należy mieszać z innymi alkoholami. by wino nie "uderzyło do głowy" - podajemy coś do przegryzienia, ale nic słonego, bowiem sól popsuje smak wina. Nalewając wino do kieliszka, napełniamy go do 2/3 wysokości.
WINO CZERWONE
Przechowujemy w chłodnym miejscu, a przed podaniem nie wychładzamy. Na godzinę przed podaniem butelkę z winem umieszczamy w pokoju, otwieramy kilkanaście minut przed rozlaniem do kieliszków, pozostawiając butelkę otwartą. W postępowaniu z czerwonym winem istnieje jednak wyjątek. Niektóre młode wina lepiej smakują lekko schłodzone (np: Beaujolais Village) tzn. trzymane przez 15 minut w lodówce. W "towarzystwie" wina powinno się pić wyłącznie wodę niegazowaną. Inne napoje mogą "zabić" smak najlepszego wina. Podając wino czerwone nalewamy do kieliszków na niezbyt wysokich nóżkach, nieco pękatych, lekko zaokrąglonych - zwanych lampkami.
Wino czerwone łagodne podajemy do ryb pieczonych, ryb w sosach, do zakąsek z dodatkiem ostrych serów, do różnego rodzaju deserów.
Wino czerwone mocne - powyżej 11% podajemy wyłącznie do mięs tzw. czerwonych - wołowiny, dziczyzny, do mięs pieczonych na ruszcie oraz do mięs przyrządzanych w pikantnych, ciemnych sosach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz